Prinsjesdag 2026: dit betekenen de wijzigingen voor jouw advies

Op Prinsjesdag 2026 presenteerde het kabinet onder andere de Miljoenennota en het Belastingplan 2027. Voor jou als financieel professional zit daar genoeg tussen om alvast rekening mee te houden in het advies aan je klanten, van de belastingtarieven tot de zorgverzekering en de pensioenopbouw. We zetten de belangrijkste wijzigingen kort voor je op een rij en vertalen ze direct door naar wat het betekent voor je advies.

Let op: niet alle voorstellen zijn definitief. Ze worden dat pas na goedkeuring door de Tweede Kamer en de Eerste Kamer.

Wat verandert er in de inkomstenbelasting?

De tarieven in de eerste twee belastingschijven gaan omhoog. Schijf 1 stijgt van 35,75% naar 36,23% en schijf 2 van 37,56% naar 38,16%. Het toptarief blijft ongewijzigd op 49,50%, met een gelijkblijvende schijfgrens van €78.426.

Deze stijging hangt samen met het koopkrachtpakket: de inflatiecorrectie wordt in 2027 en 2028 beperkt toegepast, waardoor belastinggrenzen en heffingskortingen minder hard meestijgen dan de prijzen. De arbeidskorting gaat wel flink omhoog, naar maximaal €5.929, wat voor werkenden een deel van de pijn verzacht. De ouderenkorting daalt juist, naar €1.993. Per saldo verwacht het Nibud een gemiddeld koopkrachteffect van -0,1%.

Over box 3 is nog geen definitief besluit. De aangekondigde novelle is er niet gekomen; tot een nieuw stelsel er is, blijven de Overbruggingswetgeving en de Tegenbewijsregeling gewoon gelden.

Voor je advies: ga bij vermogende klanten voorlopig nog uit van de huidige forfaitaire regels in box 3 en van de tegenbewijsregeling box 3. Een nieuw box 3-stelsel moet nog worden aangenomen door de Eerste Kamer.

Wat betekent Prinsjesdag voor de zorgverzekering van je klanten?

De verhoging van het eigen risico met €60 gaat in 2027 niet door. Het eigen risico wordt in 2027 wel geïndexeerd en stijgt van €385 naar €400. Mede daardoor stijgt de gemiddelde nominale zorgpremie van €1.879 in 2026 naar €2.029 in 2027.

Voor je advies: neem de hogere zorglasten mee als je met klanten naar hun besteedbaar inkomen voor 2027 kijkt.

Welke wijzigingen komen er aan voor woningbezitters en beleggers?

Het tarief van de overdrachtsbelasting voor niet-eigen woningen (denk aan beleggingspanden, tweede woningen en vakantiehuizen) gaat van 8% naar 7% per 1 januari 2027. Voor de eigen woning blijft het verlaagde tarief van 2% gewoon gelden. Omdat het moment van de notariële levering telt, kan het voor een klant die eind 2026 koopt lonen om de levering na de jaarwisseling te plannen.

Ook rond funderingen gebeurt er wat: in 2027 wordt verder gewerkt aan de nationale aanpak funderingen. Kopers krijgen meer en betere informatie over de fundering van een woning, en eigenaren krijgen stap voor stap inzicht in het type fundering onder hun woning en de risico’s op korte en langere termijn.

Daarnaast ligt er een wetsvoorstel dat hospitaverhuur, het verhuren van een deel van de eigen woning, aantrekkelijker moet maken, met een tijdelijk huurcontract van maximaal vijf jaar en een proeftijd van negen maanden. Het voorstel is nog niet aangenomen; de beoogde ingangsdatum is 1 januari 2027.

Voor je advies: een nieuwe of verbeterde fundering kan flink in de kosten lopen, dus neem dat nu al mee in je advies aan kopers die twijfelen over de fundering van hun woning. Breng bij klanten die een kamer willen verhuren voor extra inkomen ook de (nog niet definitieve) verruiming van de hospitaverhuur in kaart.

Wat gaat er veranderen voor werkenden en ondernemers?

De onbelaste reiskostenvergoeding gaat van €0,23 naar €0,25 per kilometer, met terugwerkende kracht tot 1 januari 2026. Dit is een fiscaal maximum: werkgevers zijn niet verplicht dit ook echt met terugwerkende kracht uit te betalen. Zij kunnen ervoor kiezen de hogere vergoeding pas vanaf nu toe te passen, of de vergoeding op het huidige niveau te houden.

Voor ondernemers wordt het fiscale voordeel van starten minder aantrekkelijk. De zelfstandigenaftrek daalt verder, van €1.200 naar €900. De startersaftrek gaat bijna naar nul (van €2.123 naar €10) en verdwijnt per 2028 helemaal, zonder overgangsrecht, dus ook voor wie al vóór 2027 is gestart. De mkb-winstvrijstelling blijft ongewijzigd op 12,7%.

Wat is het grootste pensioennieuws van Prinsjesdag?

Het kabinet wilde de AOW-leeftijd vanaf 1 januari 2033 direct koppelen aan de stijgende levensverwachting, om de AOW op lange termijn betaalbaar te houden. Dat plan kreeg onvoldoende steun van de oppositie en gaat niet door.

Voor nu blijft de AOW-leeftijd 67 jaar tot en met 2027, en stijgt deze vanaf 2028 tot en met 2031 naar 67 jaar en 3 maanden.

Voor de pensioenopbouw is er wel een verandering: de aftoppingsgrens van €137.800 wordt van 2027 tot en met 2032 bevroren en dus niet geïndexeerd. Door lonen die via cao’s wel blijven stijgen, valt op termijn een groter deel van het inkomen boven deze grens, waarover dan geen fiscaal gefaciliteerd pensioen meer wordt opgebouwd.

Voor je advies: bij werknemers met een salaris rond of boven de aftoppingsgrens wordt vrijwillige aanvullende pensioenopbouw, bijvoorbeeld via een nettopensioenregeling, de komende jaren relevanter.

Tot slot

Dit zijn de belangrijkste voorstellen van Prinsjesdag, maar het kabinet kan hier tot aan de definitieve stemmingen nog wijzigingen in aanbrengen. Wil je alle thema’s in detail doornemen?

Bekijk het Prinsjesdag Totaaloverzicht 2026 > https://lindenhaeghe.nl/prinsjesdag/

En meld je aan voor de Vakbekwaamheidsupdate, dan houden we je automatisch op de hoogte zodra er definitief nieuws is.

Meld je aan voor de Vakbekwaamheidsupdate > https://lindenhaeghe.nl/aanmelden-vakbekwaamheidsupdate

Overig nieuws

Drie bijzondere mijlpalen bij Lindenhaeghe
Nieuwsbericht
In augustus stonden we stil bij drie bijzondere jubilea: Rebecca van der Walle en Thomas Fortuin vierden tien jaar Lindenhaeghe, Thomas van Gorkom zelfs vijftien jaar.
Van opleiding tot award: hoe Saskia laat zien waar het adviesvak naartoe beweegt
Nieuwsbericht
Wij spraken Saskia over haar route van opleiding tot succesvolle adviseur, en hoe zij de toekomst van het vak ziet.
30 november 2025: een belangrijk moment voor het nieuwe pensioenstelsel
Nieuwsbericht
De overgang naar het nieuwe pensioenstelsel nadert. Ontdek welke advieskansen dit biedt.